close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تحلیل آزمون عربی رشته تجربی سال 91
loading...

شهر علم و خنده

) چیدمان:چیدمان سوالات امسال همانند سال گذشته است: 8 تست ترجمه ، تعریب، و مفهوم9 تست درک مطلب8 تست قواعد2) ترجمه:در سال 91 همچون سال های گذشته 5 تست ترجمه آمده است و تنها تفاوت آن در این است که از ترجمه تک عبارتی امسال 4 تست و از 4 عبارتی 1 تست آمده است، شاید تفاوت دیگر آن آسانتر بودن انتخاب گزینه صحیح در مقایسه با گزینه های نادرست است.3) مفهوم:در سال 91 همچون سال گذشته یک تست مفهوم تک عبارتی آمده است، وتنها تفاوت آن این است که امسال عبارت مفهوم از سال دوم و سال گذشته از سال سوم بوده است.4)…

تحلیل آزمون عربی رشته تجربی سال 91

) چیدمان:

چیدمان سوالات امسال همانند سال گذشته است:

 8 تست ترجمه ، تعریب، و مفهوم

9 تست درک مطلب

8 تست قواعد

2) ترجمه:

در سال 91 همچون سال های گذشته 5 تست ترجمه آمده است و تنها تفاوت آن در این است که از ترجمه تک عبارتی امسال 4 تست و از 4 عبارتی 1 تست آمده است، شاید تفاوت دیگر آن آسانتر بودن انتخاب گزینه صحیح در مقایسه با گزینه های نادرست است.

3) مفهوم:

در سال 91 همچون سال گذشته یک تست مفهوم تک عبارتی آمده است، وتنها تفاوت آن این است که امسال عبارت مفهوم از سال دوم و سال گذشته از سال سوم بوده است.

4) تعریب:

در کنکور امسال مانند سال گذشته 2 تست تعریب آمده است و تنها تفاوت آن در این است که 1 تست تک عبارتی و یک تست 4 عبارتی تعریب موجود است؛ که شاید این موضوع بدست آوردن گزینه صحیح را کمی دشوارتر سازد.

5) درک مطلب:

درک مطلب امسال از دو قسمت تشکیل شده است، که قسمت اول آن در سال 86 رشته تجربی مطرح گردید ، لذا اگر دانش آموزی تست های سال های گذشته را از کتاب زرد زده باشد، هنگام رسیدن به درک مطلب احساس آرامش بیشتری می کند و قسمت دوم آن در مورد ژان ژاک روسوی فرانسوی است که با توجه به پیش زمینه مطرح شدن موضوع در کتاب سال دوم ، فهمیدن و پی بردن به مفهوم متن برای دانش آموز آسانتر است. فقط شاید طولانی بودن متن کمی برای دانش آموز مشکل ساز شود.(به نظرم درک مطلب از تالیفات دکتر عوض بن محمد القرنی طرح شده است.)

تست های مطرح شده از متن مانند سالهای گذشته است و تنها تفاوت آن در تست 37 است که مفهوم متن را در عبارت های طولانی خواسته است. اگر چه مضمون گزینه صحیح در تست های سال 86 آمده است.

6) قواعد:

سوالات قواعد امسال را 5 تست از عربی سال دوم و 3 تست از عربی سال سوم تشکیل داده اند. نکته قابل توجه اینکه امسال مبحث عدد در یک تست جدای از تعریب مطرح گردیده است.

در مجموع آزمون امسال نسبت به سال گذشته متعادل تر است و به دست آوردن گزینه صحیح در مقایسه با گزینه های دیگر برای دانش آموز آسانتر است، اگر چه قرار گرفتن دانش آموز در شرایط آزمون شاید دشواری سوالات را به دنبال داشته باشد.

 

 
تحلیل آزمون عربی رشته تجربی سال  91    تهیه و تنظیم: فاطمه منصور خاکی
 

بخش ترجمه

سؤالات«26 - 30»: برای بررسی این بخش و مقایسه‌ی آن با كنكور سال قبل می‌توان گفت: سؤالات امسال از لحاظ سطح دشواری كمی ساده‌تر از سال گذشته‌اند، هم‌چنین در نوع تیپ كمی متفاوت‌اند، یعنی در كنكور 90 از پنج سؤال مربوط به بخش ترجمه سه سؤال، به‌صورت تك‌عبارتی و دو سؤال به‌صورت چهار‌عبارتی مطرح شده بود، در حالی كه در كنكور 91 چهار سؤال، به‌صورت تك‌عبارتی و یك سؤال به‌صورت چهار‌عبارتی آمده است و از آن‌جا كه سؤالات چهار‌عبارتی دشوارتر از تك‌عبارتی هستند، این امر سبب پایین آمدن نسبی سطح دشواری در بخش ترجمه شده‌است.

نكته‌ی قابل تأمل در این بخش پرداختن به ترجمه‌ی زمان ماضی بعید است كه در سؤال«28» مطرح شده، به‌نظر می‌رسد رویكرد كنكور امسال به سمت زمان فعل‌ها باشد، زیرا از همین زمان در همین بخش و در سؤالات«28 و 29» رشته‌ی ریاضی نیز سؤال مطرح شده است.

بخش مفهوم

سؤال«31»: در كنكور 90 هر چهار گزینه‌ی مطرح شده برای این بخش به‌صورت عربی آمده در حالی‌كه در كنكور امسال دو گزینه به زبان عربی و دو گزینه به زبان فارسی می‌باشد، ضمن این‌كه دو گزینه‌ی عربی به‌كار رفته نیز از كتاب درسی انتخاب شده‌اند، بنابرین سطح دشواری این سؤال در مقایسه با سال قبل كاهش دارد.

بخش تعریب

سؤالات«32 و 33»:در كنكور سال گذشته در این بخش هر دو سؤال به‌صورت تك‌عبارتی مطرح شده بود در حالی‌كه در كنكور امسال یك سؤال به‌صورت تك‌عبارتی و یك سؤال به‌صورت چهار‌عبارتی طرح شده است و چون سؤالات چهار‌عبارتی زمان‌برترند سطح دشواری را نیز تا حدودی بالا می‌برند‌، بنابرین این بخش نسبت به سال قبل كمی دشوارتر است.

بخش متن درك‌مطلب

در مقایسه‌ی متن درك‌مطلب در كنكورها‌ی90 و 91 اولین چیزی كه به ذهن می‌رسد طولانی‌تر شدن متن در كنكور امسال است و این افزایش سطر سبب می‌شود در نگاه نخست تصور كنیم كه متن موردنظر دشوار است در حالی‌كه چنین نیست، زیرا متن درك‌مطلب امسال از دو بخش تشكیل شده كه بخش اول آن برگرفته از درك‌مطلب كنكور سال 86 در همین گروه آزمایشی است و داوطلبانی كه كنكورهای سال‌های اخیر را مورد بررسی قرار داده‌اند می‌توانند این بخش را درك كنند. بخش دوم به داستانی در مورد«ژان ژاك روسو» اختصاص دارد و چون قسمتی از زندگی‌نامه‌ی این شخص در درس 9 از كتاب درسی عربی 2 آمده است، بنابرین از میزان سطح دشواری آن كاسته است.

بخش سؤالات درك‌مطلب

سؤالات«34 - 37»:به جز سؤال«37» كه مفهوم متن، مورد سؤال قرار گرفته و عبارات به‌كار رفته در گزینه‌ها طولانی‌اند، سایر سؤال‌ها كوتاه و از متن هستند، یعنی برخلاف سال گذشته مفهومی و پیچیده نیستند و ساده‌تر می‌باشند.

سؤالات«38 و 39»: این دو سؤال كه به حركت‌گذاری عبارت اختصاص دارند از لحاظ ایده‌ی طرح و سطح دشواری تفاوت چشمگیری با سال قبل ندارند، فقط جمله‌ی به‌كار رفته در سؤال 39 امسال طولانی‌تر است.

سؤالات«40 - 42»: این قسمت مختص به تحلیل صرفی و نحوی است كه هم‌چون سال‌های گذشته دو فعل و یك اسم از متن مورد بررسی قرار می‌گیرند. این قسمت از نظر سطح دشواری تفاوتی با سال قبل ندارد.

بخش قواعد

سؤالات«43 - 50»: اولین چیزی كه در مقایسه‌ی كنكور امسال با سال قبل در این بخش مشخص می‌شود این است كه در كنكور 90، سه سؤال از كتاب عربی 2 و پنج سؤال از كتاب عربی 3 مطرح شده است در حالی‌كه در

كنكور 91، برعكس است، یعنی پنج سؤال از كتاب عربی 2 و سه سؤال از كتاب عربی 3 مطرح شده است. این بخش از لحاظ سطح دشواری كمی ساده‌تر از سال قبل می‌باشد. نكته‌ی قابل تأمل در بخش قواعد این است كه امسال سؤالی به‌صورت مجزا به«عدد و معدود» اختصاص دارد در حالی‌كه در سال‌های اخیر از این مبحث در بخش تعریب سؤال مطرح می‌شد.

نگاه اجمالی

در كل كنكور امسال در مقایسه با سال قبل متعادل‌تر می‌باشد و از سطح دشواری آن كاسته شده است.

نكات قابل تأمل عبارت بودند از:

1-    آمدن یك سؤال چهارعبارتی به‌جای دو سؤال در بخش ترجمه.

2-    آمدن دو گزینه از چهار گزینه به زبان فارسی در بخش مفهوم.

3-    آمدن سؤال چهارعبارتی در بخش تعریب.

4-    طولانی شدن متن درك‌مطلب و البته ساده‌تر شدن آن.

5-    آمدن پنج سؤال از كتاب عربی 2 و سه سؤال از كتاب عربی 3 در بخش قواعد (برعكس سال گذشته)

 
فایل های ضمیمه
تحلیل درس عربی کنکور تجربی 91
تحلیل درس عربی کنکور تجربی - 91 دیدگاه 2
دریافت فایل


منبع:www.kanoon.ir
ranger بازدید : 100 سه شنبه 13 تير 1391 زمان : 16:30: نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
 • 1391
 • نظرسنجی
  نظر شما راجع به حذف کنکور سراسری چیست؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 79
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 6
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 63
 • باردید دیروز : 3
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 77
 • بازدید ماه : 104
 • بازدید سال : 1,626
 • بازدید کلی : 31,895